USG Dopplera

USG Dopplera

Ultrasonografia dopplerowska jest badaniem obrazowym, do którego nie trzeba się przygotowywać w jakiś szczególny sposób. Wystarczy w przeddzień być na lekkostrawnej diecie a kilka godzin wcześniej zaprzestać spożywania posiłków, picia gazowanych napojów i palenia papierosów.

Badanie jest nieinwazyjne, nieszkodliwe i nie sprawia żadnego bólu. Za jego pomocą można zbadać, w jakim stanie są tętnice i żyły kończyn i tętnice szyjne pacjenta.

Wskazaniem do wykonania USG Dopplera jest min. ból i obrzęk kończyn, żylaki, zakrzepica żył głębokich, zaburzenie czucia i drętwienie, marznięcie kończyn i źle gojące się na nich rany.

USG polega na tym, że lekarz bada konkretne naczynia przykładając głowicę w miejscach ich przebiegu. Mała głowica rejestruje echo fal, które się odbijają od tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta.

Te sygnały są przetwarzane przez komputer i w postaci kolorowego obrazu graficznego pojawiają się na ekranie. Lekarz ma wtedy możliwość oglądania ich na bieżąco w trakcie badania i natychmiast może oceniać stan wszystkich naczyń.

W zależności od miejsca położenia oglądanych naczyń wskazanych do sprawdzenia, pacjent może znajdować się w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej bada się obecnie również serce, wątrobę, narządy płciowe, śledzionę, trzustkę, tarczycę.

Obrazowanie jest też wykorzystywane w diagnostyce nowotworowej oraz w położnictwie. U kobiet ciężarnych ocenia się tętnicę pępowinową, gdzie zakłócony przepływ krwi może być oznaką powikłań ciąży.