USG barku

USG barku

Nowoczesne metody diagnostyczne bardzo pomagają w rozpoznaniu uszkodzeń pourazowych w organizmie człowieka. W celu zastosowania odpowiedniego leczenia sięga się do nich i podejmuje decyzję o dalszym kierunku terapii. Jest to bardzo ważne w każdym przypadku bolesnego ograniczenia ruchomości stawu barkowego. W przypadku urazów barku pierwszoplanową czynnością jest wykonanie USG, którego wynik potwierdza lub wyklucza diagnozę postawioną przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem.

Można wówczas stwierdzić, czy faktyczną przyczyną bólu barku jest przewlekła choroba zwyrodnieniowa, czy też jest to stan pourazowy. Badanie USG jest bardzo precyzyjne i pokazuje dokładnie uszkodzenia rotatorów, obrąbka stawowego, konflikt podbarkowy, zapalenie kaletki podbarkowej lub neuropatię nerwu nadłopatkowego. Dla pacjenta nie jest uciążliwe i nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Mogą mu się poddać osoby w każdym wieku, bo jest niebolesne i nieszkodliwe.

Polega na tym, że za pomocą głowicy pokrytej żelem, przyłożonej do barku pacjenta, lekarz przekazuje do skanera obraz wewnętrznych struktur. Badanie USG barku umożliwia również ocenę dynamiczną, co oznacza, że w jego trakcie pacjent wykonuje ruchy odwodzące i przywodzące. Widać wtedy wyraźnie, jak wyglądają struktury stawu barkowego w ruchu. To badanie obrazowe jest też doskonałą diagnostyką zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej.

Zastosowanie USG pozwala wdrożyć najlepszą metodę terapii adekwatną do stwierdzonego uszkodzenia.