Sprzedaż pośrednia i bezpośrednia w Internecie

Sprzedaż pośrednia i bezpośrednia w Internecie

Sprzedaż online stanowi dziś jeden z bardzo istotnych odłamów szeroko pojmowanego handlu. Mieści jednak w sobie również inne kategorie sprzedaży. W jednej z podstawowych typologii, możemy wśród nich wyróżnić sprzedaż pośrednią i bezpośrednią.

Skoro w żadnym przypadku nie nawiązujemy bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, warto zastanowić się, czym się od siebie różnią. W przypadku sprzedaży bezpośredniej cała transakcja handlowa odbywa się w sieci. To właśnie za pośrednictwem Internetu wybieramy pożądany towar, składamy zamówienie oraz dokonujemy płatności.

Co istotne, również dostawa towaru nie wykracza poza obręb sieci. To oznacza, że w internetowej sprzedaży bezpośredniej możemy nabyć na przykład ebooki czy bilety, które następnie samodzielnie wydrukujemy lub pozostawimy do okazania wyłącznie na urządzeniu mobilnym. Z kolei pośrednia sprzedaż online, jak sama nazwa wskazuje, z góry zakłada skorzystanie z usług pośrednika.

Bardzo często mowa tutaj o osobie lub instytucji, która zajmie się dostawą towaru. Z kolei reszta transakcji, tak jak w przypadku sprzedaży bezpośredniej, ma miejsce w Internecie – to tutaj wybieramy i zamawiamy towar, a także pokrywamy koszty jego zakupu.