Przykurcz łokcia

Przykurcz łokcia

Długie unieruchomienie łokcia najczęściej prowadzi do przykurczu. Jest to stan bardzo niekorzystny dla chorego, ponieważ jego wyleczenie jest ogromnie trudne i właściwie nie daje stuprocentowego powrotu do sprawności. Łokieć człowieka jest stawem, za pomocą którego wykonuje się ruchy rotacyjne, prostowania i zginania.

Każda kontuzja więc powinna być bardzo szybko i trafnie zdiagnozowana, bo od tego zależy dalszy komfort życia. Zakłócenie specyficznej funkcji stawu łokciowego może być dla wielu osób uciążliwością, która w znaczny sposób utrudnia codzienność. Staw łokciowy może być uszkodzony podczas wypadku samochodowego, upadku z wysokości lub w czasie biegania itd.

Takie urazy mechaniczne mogą się przytrafić wszędzie i każdemu i najczęściej są leczone operacyjnie w specjalistycznych szpitalach. Po takim zabiegu powinna być jak najprędzej wdrożona rehabilitacja, w której pacjent uruchamia własne mięśnie, bo działanie siły zewnętrznej nie jest korzystne i właśnie może doprowadzić do przykurczu. Istnieją jeszcze kontuzje łokcia spowodowane przeciążeniem, kiedy to zbyt duża siła wywiera nacisk na przyczepy i mięśnie i doprowadza do przykrego bólu i dysfunkcji.

Po zbyt długim czasie unieruchomienia rehabilitacja musi odbywać się pod okiem doświadczonego terapeuty. Zdarza się czasami i tak, że nawet systematyczne ćwiczenia nie pomagają w całości zlikwidować przykurczu albo utrzymuje się on ponad pół roku. W takich przypadkach najczęściej zostaje zastosowane leczenie artroskopowe.