Medyczny i naukowy fenomen, czyli sztuczna skóra

Medyczny i naukowy fenomen, czyli sztuczna skóra

Skóra człowieka, zajmująca około dwóch metrów kwadratowych, jest uważana za jeden z bardziej złożonych i skomplikowanych elementów naszego ciała. Ponieważ spełnia wiele zadań i jest na tą chwilę niezastąpiona, badania nad sztucznym jej odpowiednikiem są dużym wyzwaniem dla naukowców.

https://medactive.com.pl/fizykoterapia/ Do białej sukienki zazwyczaj dobiera się dodatki komunijne takie jak rękawiczki albo biała torebka

Do tej pory przeszczepy skórne najczęściej działy się z wykorzystaniem skóry własnej, pobranej w innym miejscu ciała, jednakże marzeniem wielu ludzi jest wynalezienie produktu, który nie tylko zastępowałby jej ubytki, ale także potrafił przejąć i spełniać wszystkie jej funkcje. Sztuczna skóra, zwana także e-skórą, będzie nie tylko elastyczna, ale także będzie przewodziła impulsy elektryczne, dając możliwość uzyskania bardzo dużej czułości umieszczonych w niej sensorów.

To one będą odpowiedzialne za odczuwanie ciepła i zimna, wilgoci a także dotyku, pozwolą na reagowanie na zmianę warunków w otoczeniu człowieka. Przynajmniej takie są zamierzenia, przyszłość pokaże, czy będzie to możliwe.