Medycyna spersonalizowana

Medycyna spersonalizowana

Pojęcie medycyny spersonalizowanej to pojęcie stosunkowo nowe. Powstało w wyniku rozwoju najnowocześniejszych metod stosowanych w biologii molekularnej. Główną zasadą, którą kieruje się takowa medycyna to podanie odpowiedniego leku dla konkretnego pacjenta, w odpowiednim czasie.

Diagnostyka procesów chorobowych opierająca się o jej molekularny obraz dać może w przyszłości możliwość doboru jak najbardziej skutecznego leku na takową dolegliwość. Prowadzone próby i testy farmakogenetyczne pozwolą także na jasne określenie reakcji pacjenta na leczenie proponowanym farmaceutykiem. Pojęcie medycyny spersonalizowanej jest bardzo przyszłościowym, otwierającym ciekawe drogi rozwoju i dającym szerokie możliwości leczenia pojawiających się chorób w sposób szybki i celowy.

Jednakże zanim wizja, na dzień dzisiejszy bardzo odległa i fantastyczna, będzie mogła być zrealizowana duża grupa nie tylko naukowców, ale także i lekarzy i farmaceutów będzie musiała uczestniczyć w procesie tworzenia tej koncepcji.

www.chodziez.net.pl