Ile kosztuje inteligentny dom?

Przyszłość budownictwa jednorodzinnego z pewnością należy do domów ekologicznych, energooszczędnych, ale również naszpikowanych elektroniką. Własne „cztery kąty” wyposażone w system zdalnego sterowania możemy mieć już dziś. Ile kosztuje taka przyjemność, która jeszcze niedawno było tylko wizją znaną z filmów fantastycznych? Wszystko zależy oczywiście od tego, jak bardzo zautomatyzowany ma być nasz dom.

FALO 60-274 Poznań, ul. Palacza 104: profesjonalne zarządzanie nieruchomościami i obsługa

Jeżeli chcemy mieć 10 sterowników pokojowych ich koszt wyniesie około 6 tysięcy złotych. Do tego konieczne jest też dokupienie menedżera odpowiadającego za alarm, rolety oraz połączenie internetowe – zazwyczaj musimy przeznaczyć na niego około 2,5 tysiąca złotych. Koszt samego „serca” systemu zależy od powierzchni budynku – dla domu o 50 metrach kwadratowych będzie to około 5 tysięcy złotych.

Jak widać więc koszty uczynienia naszego domu zdalnie sterowanym są niemałe. Producenci takiego sprzętu przekonują jednak, że jest to inwestycja, która prędzej czy później się zwróci. Elektronika pozwala nam bowiem zaoszczędzić m.

in. na kosztach ogrzewania.

MDM nowe inwestycje deweloperskie Plewiska na kredyt od Jandach