Artroskopia kolana

Operacyjny zabieg artroskopowy wykonuje się u osób, których stawy kolanowe narażone są na częste kontuzje. Są to zazwyczaj urazy skrętne doznane podczas gry w piłkę nożną lub w czasie jazdy na nartach. Osoby uprawiające właśnie te sporty stanowią najliczniejszą grupę pacjentów kwalifikujących się do artroskopii kolana.

Operuje się również z powodu choroby chrząstki stawowej albo błony maziowej bądź przy długotrwałych wysiękach i stanach zapalnych kolana. Za pomocą artroskopii można zdiagnozować aktualny stan kolana spoglądając na nie od środka. Wprowadzona do wnętrza kamera umożliwia obejrzenie wszystkich fragmentów stawu i ich naprawę narzędziami artroskopowymi.

Zabieg jest mało inwazyjny, a u pacjenta pojawiają się tylko dwie niewielkie blizny po dostępach operacyjnych, przez które zostały wprowadzone narzędzia i kamera. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i jest krótka. Pacjent nie wymaga leżenia w szpitalu i w kilka godzin po wykonanym zabiegu wraca do domu.

Rehabilitacja po zabiegu najczęściej prowadzona jest w warunkach ambulatoryjnych. Proces usprawniania odbywa się pod okiem wykwalifikowanych terapeutów i po upływie miesiąca pacjent ma szanse na powrót do pełni zdrowia i wcześniejszej aktywności fizycznej. Dzięki artroskopii można wygładzić chrząstki stawowe, usunąć zniszczoną łąkotkę, zrekonstruować więzadło krzyżowe przednie lub wypłukać staw kolanowy.

Zobacz jak założyć sukienkę, aby leżała na Tobie idealnie

Niestety nie da się niczego zrobić w przypadku zwyrodnienia stawu, pozostaje wtedy wstawienie endoprotezy.

http://montibello.pl/szkolenia-hair/montibello-bez-tajemnic-8/