Artroskopia kolana

Artroskopia kolana

Operacyjny zabieg artroskopowy wykonuje się u osób, których stawy kolanowe narażone są na częste kontuzje. Są to zazwyczaj urazy skrętne doznane podczas gry w piłkę nożną lub w czasie jazdy na nartach. Osoby uprawiające właśnie te sporty stanowią najliczniejszą grupę pacjentów kwalifikujących się do artroskopii kolana.

Operuje się również z powodu choroby chrząstki stawowej albo błony maziowej bądź przy długotrwałych wysiękach i stanach zapalnych kolana. Za pomocą artroskopii można zdiagnozować aktualny stan kolana spoglądając na nie od środka. Wprowadzona do wnętrza kamera umożliwia obejrzenie wszystkich fragmentów stawu i ich naprawę narzędziami artroskopowymi.

Zabieg jest mało inwazyjny, a u pacjenta pojawiają się tylko dwie niewielkie blizny po dostępach operacyjnych, przez które zostały wprowadzone narzędzia i kamera. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i jest krótka. Pacjent nie wymaga leżenia w szpitalu i w kilka godzin po wykonanym zabiegu wraca do domu.

Rehabilitacja po zabiegu najczęściej prowadzona jest w warunkach ambulatoryjnych. Proces usprawniania odbywa się pod okiem wykwalifikowanych terapeutów i po upływie miesiąca pacjent ma szanse na powrót do pełni zdrowia i wcześniejszej aktywności fizycznej. Dzięki artroskopii można wygładzić chrząstki stawowe, usunąć zniszczoną łąkotkę, zrekonstruować więzadło krzyżowe przednie lub wypłukać staw kolanowy.

Niestety nie da się niczego zrobić w przypadku zwyrodnienia stawu, pozostaje wtedy wstawienie endoprotezy.